Türkiye’de aranan isim Suriye’de öldürüldü

Tunceli kırsalında 24 asker, polis ve vatandaşın şehit edilmesi eylemlerine katılmaktan tutuklu yargılanırken CMK’nın uzun tutukluluk süresini düzenleyen 102. Maddesindeki değişikliğin ardından 2011 yılında tahliye edilen sözde Dersim sahası Aliboğazı bölge sorumlusu Nihat Durmuş, cezaevinden çıkınca soluğu Kandil’de aldı.

Terör örgütünün farklı yönetim kademelerinde yer alan terörist Durmuş, son 9 yıldan beri de Suriye’de sorumlu düzeyde faaliyet yürütüyordu. Siwar Garzan kod adlı teröristin Deyrizor-El Şaddedê bölgesinde içinde bulunduğu araç seyir halindeyken içine önceden yerleştirilen tahrip gücü yüksek patlayıcının uzaktan kumanda ile infilak ettirilmesiyle öldürüldü. Hurda yığınına dönen araçtan parçalanmış cesedi çıkarılan teröristle birlikte yanındaki iki koruması ve şoförünün de öldürüldüğü belirlendi.

Terörist İçişleri Bakanlığının da en çok aranan teröristler listesinin 10 milyon lira para ödüllü kırmızı kategorisinde yer alıyordu. Terörist, CMK’daki değişiklikle tahliye olduktan sonra ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılsa da, tekrar örgüte katıldığı için 13 yıldan beri bir türlü yakalanamadı.

ANKARA’DAKİ 89 SANIKLI DAVADA YARGILANIYORDU

Terörist Nihat Durmuş Ankara Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 89 sanıklı KCK Mali yapılanması davasında da sorumlu üst düzey yönetici sanık olarak gıyabi tutuklu olarak yargılanıyordu. Terörist 2011-2014 yıllarında Kandil’de doğrudan Murat Karayılan’a bağlı olarak KCK Türkiye masası sorumlusuydu. Irak’ın kuzeyindeki Metina ve Haftanin bölgelerinde de yüzlerce teröristin ideolojik ve askeri eğitiminden sorumlu olan terörist Durmuş’un 6-8 Ekim 2014’te Türkiye geneline yayılan Kobani protestolarını Irak’ın kuzeyinden yönlendirdiği, bu süreci şehir merkezindeki örgüt kuryeleri üzerinden yönettiği istihbarat raporlarında aldı. 

KARA PARA TRAFİĞİNİ KONTROL EDİYORDU

Terör örgütünün sözde adalet divanında da görev alan teröristin Mali yapılanma sorumlusu olduğu için örgütün paralarını zimmetine geçiren çok sayıda teröristin sözde yargılama adı altında infaz emrini de verdiği bildirildi. Terörist hakkında Diyarbakır 2. Sulh Ceza Sorgu Hakimliğince de “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunduğu öğrenildi. 

Terörist Nihat Durmuş’un örgütün kadro diye adlandırdığı önemli çekirdek elemanlarından olduğu, KCK sistemine bağlı ekonomik alan merkezi yapılanmasında terör örgütünün ideolojisi ve talimatlarıyla gizliliğe azami derecede önem verdiği, terör örgütünün Türkiye, Irak ve Suriye üzerinden elde ettiği kara para trafiğini kontrol ettiği ifade edildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir